Jelenlegi helyzet - körkép
Jelenlegi gazdasági környezetünkben maguk a környezetvédelemre adott megoldások sokszor csak tüneti kezelések, kozmetikázások és gyakran, olyan látszat tevékenységek, amik valódi hatás nélküli programokként vannak jelen külső kényszerek, szabályozások és törvények hatásásra.
A környezetvédelem és környezeti nevelés kizárólag az ökológiai krízis anyagi, technikai vonatkozásaira összpontosít. A krízisből visszafelé haladva próbál meg változást elérni. Ez így láthatóan nem valósul meg, csupán a krízis tüneteit kezeli, az okokat és a krízis kialakulásának lépcsőit nem veszi figyelembe. A túl sok technika okozta krízist, még több technikával igyekszik kezelni, természethiányos zavar keletkezik.
Richard Louv elméletében a mai világban a természethiányos zavar által okozott jelenségek eredményei az alábbiak:
- beszűkült tér
- kapcsolat- és élményhiány (a természettel)
- érzékszervek eltompulása
- fókuszált figyelemre való képtelenség
- az élmények elszegényedése a természet további pusztításához vezet, ami egyre jobban ellehetetleníti a harmonikus tájelemekkel való kapcsolatot, és így egy ördögi kör alakul ki
- a gyerekkorban – megfelelő számú és minőségű tapasztalat által – nem alakul ki a természettel való érzelmi kapcsolat, akkor felnőttkorban nem lesz semmi, ami a materialista vagy nihilista indíttatású környezetromboló viselkedésnek gátat szabna
- cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák
- kóros elhízás, a krónikus stressz, a depresszió,
- figyelemzavar, a hiperaktivitás.
Ezen jelenségek kihatnak a vállalati élet minden szegmensére, gátolva ezzel az vállalati brand növelését és a vállalat elismertségét, a dolgozói elégedettséget, valamint a legfontosabb oldalról a vállalat árbevétel korláttal nem rendelkező termelési, kereskedelmi hatékonyságnövelését, profi szervezetté alakulását.
GREENSPire Program Célja
Vállalati környezetünkben elvárt teljesítésként és előírásként jelenik meg a környezetünk védelme. Ezek részben integrált rendszerekben működve, vagy elszigetelt programokként jelennek meg. A vállalati környezet esetekben nem alkalmas a mélyebb, attitűd szintű változtatásra a környezettudatosítás terén. Napjainkba rengeteg törekvést és különböző csillogó programot látunk részben előírás teljesítésként, részben tenni akaró, lelkes, de a környezeti kapcsolódások szintjén felületesen mozgó programokkal, melyek a nyílt nagyméretű sebre csak ragtapaszként hatnak és nem hoznak hatékonyságot sem paradigmaváltás, sem viselkedési és cselekvési szinten.
„Aki először beszél, az beszél igazán”
Egyedülálló új GREENSpire Programunkkal célunk, hogy a környezettvédelem nem egy kipipálandó tétel legyen a vállalt által végzett tevekénységek listáján, hanem valós eredményekkel támogassa meg az üzleti hatékonyságot, váljon részeké a vállalt mindennapjainak mind a gondolkodás, mind a cselekvés és rekreáció terén.
Míg a megszokott, rendszerek által kötelező és piacon lévő tudományos információ halmaz megosztása és rögzítése helyett programunkban arra törekszünk, hogy a természettől való elszakadás, elidegenedés és érdektelenség okait vizsgálva kínáljunk valós megoldó kulcsokat.
Célunk, hogy a mozaikszerűen összerakott virtuális vagy tudományos információhalmaz helyett jelenjen meg:
- Át- és megélhető, saját érzékszerveinkkel megtapasztalható látható, szagolható, érezhető, hallható valóság megélése
- Képernyőről nem tanulható érzelmi összekapcsolódás,
- A természettel való egység érzésének kialakításának növelése
- Környezetünk értéktelen dolgainak értékessé változtatása
képessé váljunk:
- Magunkat, mint a környezetünkben minőségi változtatásra alkalmas személy látni.
- A körülöttünk lévő jó és rossz dolgokat szétválogatni, átértelmezni, a rendetlen összerendezésére.
- Felismerni azt, hogy emberként az élővilág szerves alkotó részei vagyunk.
- A természet tiszteletére alapozott szemléletet kialakítani, amikor belső igényként jelenik meg a környezettel való összekapcsoltság.
növeljük:
- A környezeti nevelést, ökológiai tudatformálást.
- A perspektívaváltást.
- A feltöltődést, regenerálódást.
- A jó gyakorlat kialakítását.
„A közvetlen érzékelt valóság, a maga több, mint emberi misztériumában, maradt az egyetlen kapaszkodónk ma, amikor elektronikusan generált távlatok és örömök alakítják a tapasztalati világunkat;
csak a megfogható földdel és éggel való rendszeres kapcsolat segíthet orientálódni és tájékozódni életünk rengeteg dimenziója között."
(Abram,1996).
A GREENSPire program eredménye:
A program egyedisége, hogy nem egy kívülről meghatározott cselekvési mintát ad, hanem a
segítségével természetessé válik a környezet védelme és mély lelki igényként jelenik meg.
Az általunk használt módszerek egy egyedülálló ötvözetet alkotnak a kompetenciafejlesztés az ökofilozófia, a művészetterápia és a storytelling és a környezeti érzékenyítés eszközeivel.
A program eredményeként és hatására nő a felelősség, az egyéni cselekvőképesség, a környezet melletti elkötelezettség és valóssá, láthatóvá, működövé válik a vállalat környezettudatos tevékenysége a kényszer és külső ráhatások helyett. A természettel való lojális kapcsolat kihat a családi, otthoni környezetre és a munkavállalók mentális egészségére is.
A munkavállalók a programokban jó alternatívákat kapnak a gazdasági életben megjelenő napi stressz csökkenetésére, a gyors változások okozta munkahelyi nyomás feloldására, a napjainkban már általánossá váló környezeti gyász és ökológiai szorongás feloldására, így képessé válnak közvetlen környezetüket erőforrásként érzékelni és kezelni.
A program során a résztvevőknél a fejlesztés érzékelhetően és mérhetően növeli:
- a szervezeten belüli bizalmat, a vezetők hatóerejét
- a munkatársak cselekvőképességét,
- az érzelmek beazonosítását és kontrollját
- a munkatársak őszinteségét, megnyílását, együttműködését
- a szervezetben a kötődés szintjét, valamint hatással van a konfliktusok, a kiégettség és stressz csökkentésére.
És miért jó ez a vállaltnak?
- Fentarthatósági eredményeket növel
- Versenyelőnyhöz juttat
- Segít az ESG megfelelésben
- Segíti a környezettudatosság vállalati identitásába való beépülését
- Csökkenti a vállalati környezetterhelést a munkatársak környezettudatossága által – költségcsökkentés érhető el.
- Növeli a vállalat reputációját
GREENSpire Módszere
A programunk alapjait a Természetművészet Kelet Európai Csoportjában dolgozó Dr. Habil Prof. Balázs Péter valamint a metamorphozes módszertanával dolgozó Tárai Vanda inspirálta. Az alapprogram több éves megelőző kutatást követően került be az iskolai és szociális környezetbe, ahol 9 éve nagy sikerrel fut. Az alapötletet a vállalati környezetben való kibővítéshez az adta, hogy a gyermekek által megtanult és gyakorlott módszerek öntudatlanul is bekúsztak a családok életébe. Nagyon sok visszacsatolás érkezett arról, hogy ezen módszerek a felnőtteknél is ugyanolyan hatékonyan képesek segíteni a természethez való kapcsolódást. Ezen pozitív eredmények hatására indította el Cégünk a felnőtt csoportjainkat, melyeken széles körben tudtuk a program módszereit kipróbálni, fejleszteni és tesztelni, figyelembe véve az életkort, nemeket, foglalkozásokat, munkakörnyezetben betöltött szerepeket.
Ökopszichológiai szemléletre épülő modellünk lépései a krízis kialakulásának pontjait veszi alapul, így vezetve végig a krízis megoldása felé való törekvést, motivációt, felelős viselkedést, cselekvőképességet adva, hogy ki-ki a saját területén tudjon valós előre lépéseket tenni. Egyszere kezelve a környezeti kapcsolódást megakadályozó külső és belső gátakat, segítve ezek feloldását. Ez által alkotja meg azt az új paradigmát, mely a munkavállaló, a vállalt és a környezet hármasának egységét adja.